Sort by

joereid has logged 183 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonfall

Moonfall

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
Edit this entry  
27
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
Edit this entry  
25
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Edit this entry  
23
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lightyear

Lightyear

2022
×
Edit this entry  
10
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Better Nate Than Ever

Better Nate Than Ever

2022
×
Edit this entry  
09
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strange World

Strange World

2022
×
Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slow Dancing In The Big City

Slow Dancing In The Big City

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
Edit this entry  
05
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
Edit this entry  
04
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Interiors

Interiors

1978
×
Edit this entry  
03
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
Edit this entry  
03
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Edit this entry  
01
Still of the Night

Still of the Night

1982
×
Edit this entry  
29
Always

Always

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
Edit this entry  
22
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mary Reilly

Mary Reilly

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry