Sort by

Joe Rumrill has logged 34 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cane Toads: An Unnatural History

Cane Toads: An Unnatural History

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Delta Space Mission

Delta Space Mission

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lookwell

Lookwell

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Going in Style

Going in Style

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
MC5: A True Testimonial

MC5: A True Testimonial

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hollywood Dinosaur Chronicles

Hollywood Dinosaur Chronicles

1987
×
Read the review Edit this entry  
05
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry