• Luca

    Luca

    ★★★★

    Such a great Pixar movie. Disney never disappoints.

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

    Hmmmm. Honestly wasn’t that into it. I found myself falling asleep at time. Absolutely no scary scenes that had me jumping.

  • Things Heard & Seen

    Things Heard & Seen

    ★★½

    The plot of the story is interesting, however at times I caught myself losing interest. But overall and interesting film. I recommend it if you are bored and want something quick to watch.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    Very fun movie to watch with the family. It had me laughing and on the edge of my seat the whole time. I definitely recommend it.

  • Thunder Force

    Thunder Force

    ★★½

    Very funny film. I’m just not much of a superhero fan

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Very enjoyable for the family.

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★

    Very comedic but nahhh not my thing.

  • A Week Away

    A Week Away

    ★★★★★

    I’m guilty for loving musicals. This film is absolutely amazing. I’m so obsessed with it and the soundtrack is beyond extraordinary. I highly recommend this film. Such a good movie for the family to watch, for a sleepover, and even just laying in bed wanting to watch something. Such a great movie. 

    Ps. Bailee Madison Will FOREVER Be A Queen

  • Happily

    Happily

    ★★★

    The film was okay. It was a little boring but also funny. I guess you can say a love-hate type of movie. Funny at moments. I would recommend it if you didn’t have anything else to watch.

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    It feels so great to have another Disney princess. Raya is so powerful and the film itself is so great and wonderful for the whole family to enjoy. I definitely recommend it.

  • Yes Day

    Yes Day

    ★★★

    Definitely a fun family movie. I’d recommend it. It has its good times but also has some bad times. Overall it was good and very enjoyable.

  • Moxie

    Moxie

    ★★★★

    I really enjoyed this film. Female Empowering films never fail to disappoint. Not only was the movie created for entertainment but it always has a strong message behind it. I definitely recommend it.