RSS feed for Joey
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Mania

Blood Mania

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cube

Cube

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The House That Cried Blood

The House That Cried Blood

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rudy

Rudy

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gangster's Paradise: Jerusalema

Gangster's Paradise: Jerusalema

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry