Sort by

G has logged 92 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legend of the Eight Samurai

Legend of the Eight Samurai

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Prince and the Revolution: Live

Prince and the Revolution: Live

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fortress

Fortress

1992
×
★★½
Edit this entry  
07
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cocksucker Blues

Cocksucker Blues

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Enemy Mine

Enemy Mine

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Supergirl

Supergirl

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry