Sort by

G has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Transcendence

Transcendence

2014
×
★½
Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Micro Men

Micro Men

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Heaven Adores You

Heaven Adores You

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Primer

Primer

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Conny Plank: The Potential of Noise

Conny Plank: The Potential of Noise

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★
Edit this entry  
14
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World of 'The Dark Crystal'

The World of 'The Dark Crystal'

1983
×
★★★½
Edit this entry