• Assault on Precinct 13

    Assault on Precinct 13

    ★★★★★

    Carpenter's best films make you feel like your being pulled towards an inevitable doom. His music carefully holds your hand.

    Panavision shot of the silenced assault rifle sliding out the car window waiting for it to drop down on the barrel.. That's film that is.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    This was cinema screening of the Black and Chrome version.

    Reimagining.. The premonition stuff really stood out. Still faces close up become Sergio Leone like. Surprised by the stuff that turned out abstract when you don't have a colour profile to hang on to. The side profile shiloutte shots of the War Rig in the marshlands being led by Nux now look exactly like the ones from The Seventh Seal.

    I came out thinking about doing the same thing with Mad Max 2 at home.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★

    If they'd just let Ronson's solo on Moonage Daydream breath little. Let that feedback reverb around that space station cradled in a supernova... I'm in heaven. 
    Still a proper wow moment, wide eyed and forward in my chair.

    This seems to recapture that ancient sensibility of 'it needs to look like a comic jumping off the screen.' Which was the text book way up until to end of the Century that 00' Realism did away with it. It's practically a inked…

  • Duel

    Duel

    ★★★★½

    It's the least 'American' movie Speilberg ever made and his most anarchic. The shiny red Plymouth Valient is America. The smoke belching destructive force spends 90mins trying to break it. King of the late night TV movies.

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★½

    'The distinction between the past, present and future is nothing but a subborn persistent illusion.' Einstein.  

    1st time watching it at home so I could make Heptapods talk out of my subwoofer. Still this boys film of 2016.

  • Manhunter

    Manhunter

    ★★★★★

    Perfection. Fell in love with this film the first time I switched over a TV and heard Shreikback put to Graham backing up in the Jacobi backyard. This is the big one for me.

  • Solarbabies

    Solarbabies

    ★★★½

    Still remember watching a rental copy of Solar Warriors after 30+ years at a neighbours house. This film was notoriously a PG or 15 depending on what shop you hit. Class 86' would actively seek out this Roadwarrior for kids. Being quite brutal in places. Every kid remembers the HAND. Another example of the golden era of practical horror effects seeping into other genres. Taking tone from Lynch's D U N E as well as an costume designer and a actor.…

  • House

    House

    ★★★½

    That poster... Kung Fu is my favourite.

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★★★

    Lower East Side has never looked more Parisian. One of the greatest soundtracks put to action. It's between this and Nikita. This offering from Besson tends to be a refinement of a concept. With lil' Lone Wolf & Cub in the mix* Reno, Portman, Aiello and Oldman. Looking like he's really enjoying himself. Astonishing supporting cast.

    Cool, cool assassin movie.


     Yes, yet again foreign directors being better at critiquing American culture - Part 2



    *This parallel is more apparent in the International Integral Cut.

  • The Legend of 1900

    The Legend of 1900

    ★★★★

    Captivated. Morricone's Crisis still never fails to reduce this man to a mess: youtu.be/LMDtYeKYhLQ





    Previously watched the International cut via BBC. This was a longer Italian cut at 162mins.

  • The Right Stuff

    The Right Stuff

    ★★★★★

    What the screenplay man did after Raiders. Anyone who ever mattered is in this film.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★★

    This film single handedly changed my opinion about the TSA. They can casually brush my penis looking for terrorism as much as they want from now on.

    Best horror film I've seen in donkeys.