G has written 26 reviews for films rated ★★ .

  • Super Mario Bros.

    Super Mario Bros.

    ★★

    Spent most of 1993 in a local cinema. I remember almost nothing of this apart from the Blade Runner industrial sound stage and jump boots. This doesn’t play that bad. Bomb-ombs are Bok boys.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★

    Why is this so cardboard cut out standee? Not sure how anybody could fuck up and bland this out. It’s all there, has to fall at the director man’s feet.

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★

    The Amazing Spooder Man. Bland franchise contract place holder. Best Peter Parker and Aunt Beru I’ve seen on screen? Using the web as sentry system? I did watch the third act with full sunlight bleaching through the window, this film is dark. Channeling late 90s 15 cert teen slasher films.

  • Futureworld

    Futureworld

    ★★

    Peter Fonda lost in the maze of a Houston waterworks for 1hr 45. You can see why MGM passed on it.

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★

    Nam helo fetishisitic. MUSIC VIDEO directing. Characters with literally the worst development. Hell in the Pacific John C Reilly is good. MUSIC VIDEO directing. (Repeat)

  • World War Z

    World War Z

    ★★

    World War Z... Book. Going after that 28 Days Later money.
    World War Z... Film. Going after that 28 Days Later money.

    Enjoyed the globetrotting element of this the first time I watched it. It’s why you employ Marc Foster. I can imagine him putting pegs in a map of the places he’s filmed or being the criteria for him taking a project. It hasn’t aged well. Very flat imitation of the mood of Danny Boyle’s 2002 film. There’s some great…

  • The Island of Dr. Moreau

    The Island of Dr. Moreau

    ★★

    When Kilmer started doing a Brando. Those opening titles get a star.

  • Garter Colt

    Garter Colt

    ★★

    Trashy lil’ Spaghetti vehicle for italian actress Nicoletta Machiavelli of Navajo Joe and Hills Run Red fame. This was an excuse to watch a De Laurentiis beauty for 90mins. But it’s more than that, she’s fantastic as Giarrettiera Colt. To the point that she’s not in it enough. There’s some almost bizarre Meyer staged violent set pieces with supporting cast. Making little sense. But, when Garter (Machiavelli) is in view it seems to work. This isn’t some pouty German supermodel…

  • Remo Williams: The Adventure Begins

    Remo Williams: The Adventure Begins

    ★★

    Been long time since I’ve seen this one. A series of set pieces of various quality. They like odd pastiches of ‘get out of that bond traps’. How they are strung together is a problem. Is it writing, editing? Got me thinking about Guy Hamilton bond movies were some of the dummest things. It’s all here.

    Ward and Grey’s work is great in the NY training. However you look at Joel Grey’s role, in 2020. I know he wanted to…

  • Star Trek V: The Final Frontier

    Star Trek V: The Final Frontier

    ★★

    It's a Trek I use to watch a lot as kid with Search for Spock. But this was a rough watch. Two stars and they go in the first 20 mins.

    ★ - I still stand by the El Capitan sequence as wonderful opening. It harks back to previous film, just these characters interacting with some heavy reflection on earth. The George Mallory quote, the stunt work by Bob Gaines is possibly the best depiction of free solo climbing in…

  • The Hills Run Red

    The Hills Run Red

    ★★

    This very much tying to pass itself off as a American Western. No neo-realism.. Strange when Lizzani is known for stylistic Italian Crime dramas, political ones at that. Very much on auto pilot here. Maybe Dino De Laurentiis was controlling here. Mixture of Fistful and Few Dollars in gang interception to get close to the target of revenge. 

    It has its moments. Henry Silva is the best thing here, as the black leather clad henchman, Mandez. There is some horrendous cliche…

  • Room 237

    Room 237

    ★★

    Well yeah... 


    10% of this is interesting. On film subtext allegory level. The rest is a feedback loop of how Kubrick rapped his worlds in richness and how he would play games of disorientation. How the shot of the twins is slightly out of focus drawing eyes in and away to other things on the outside. Ultimately all his films play these games... Maybe The Shinning is far more rewatchable and flawed process in this aspect. Because it’s genre horror.…