G has written 106 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Game

    The Game

    ★★★★

    Haven’t seen this since renting it. It’s still vital.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    Still don’t understand why Disney doesn’t see any investment in going back fixing CGI. Let’s face it, it’s a good move that let down by a floaty CGI finally on the mono rail.

  • The China Odyssey: Empire of the Sun

    The China Odyssey: Empire of the Sun

    ★★★★

    Spielberg working with Bale is amazing. Malkovich and  Pantoliano on the streets of Shanghai. J.G. Bollard’s frank telling of his experiences. Really good vintage ‘making of’ film.

  • Darkman

    Darkman

    ★★★★

    This is me putting off watching Spiderman 3 for the first time. Still the greatest and still think this is Riami’s ultimate statement on comic book character. It’s that late 80’s era of prosthetic horror effects seamless moving into other genres.
    Possibly stopped me from watching his Spiderman films for 20 years. Because why would you need to.

    Poster sums up that 1990 era of hyper glow colours coming in. See Day of Thunder, Hudson Hawk or Total Recall. Where every film had a licensed video game that you didn’t care it was junk.

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★

    It’s difficult dig through the legacy of this, watching it for the first time. It’s been imitated a lot. But never gets the heart, that subway train over ground sequence of NYC solidarity didn’t disappoint. Not many can pull that off at that point in a film.


    It feels like validation and more like a Sam Raimi film. Odd horror slapstick bits of Doc Oc taking out the medics in the surgery.

     Feel like going back and watching Dark Man before the 3rd one.

  • Danger: Diabolik

    Danger: Diabolik

    ★★★★

    Review from 2016:

    Imagine 60s Batman reimagined in cynical post-war/fascist Italy? DiABOLiK. Anti corruption and austerity comic book anti-hero.
    Mario Bava's Diabolik is a comic book jumping off the page in its extreme close up, use of framing and colour. I don't normally like Ennio Morricone 'hip' beat soundtracks; but it works here specially in the psychedelic opening of Deep Down. 


    One of the greatest comic book movies ever made. The Trust fund club at the top better look out. Bruce Wayne’s daddy would be on the shit list.

  • The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★

    Ringo is my Da, don’t like flying, don’t like foreign food.

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

    E.T. was just on TV.. Christmas can start now.. Kuwahara BMX’s and heather grey hoodies weren’t in abundance in UK 82’.. A single chase sequence changed all that.

  • Natural Born Killers

    Natural Born Killers

    ★★★★

    Havn’t seen this since it was new. Feels little less vital than it did in the late 90s. But it means well through its kaleidoscope of MTV and Cable channel idolisation. Still a strong use of Only Thing I Can Never Have by NIN. It’s the big getting shit off your chest, cathartic 2 hr bucket of blood party after Stone got bogged down in Vietnam trilogies and sprawling biopics.
    You can see some clear call and response.. From Lynch’s Wild at Heart and Fire Walk with Me and with Stones’ NBK.. Lynch going on to do Lost Highway.. Enjoyed this mess.

  • Finch

    Finch

    ★★★★

    Post Apocalyptic Silent Running. Had the good cry. Too good to be stuck on a half dead streaming service.

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    🥩

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ‘𝔻𝕣𝕖𝕒𝕞𝕤 𝕒𝕣𝕖 𝕄𝕖𝕤𝕤𝕒𝕘𝕖𝕤 𝕗𝕣𝕠𝕞 𝕥𝕙𝕖 𝔻𝕖𝕖𝕡’ *

    This is my 2nd viewing. It looks beautiful. Every visual approach evokes 70s Sci Fi book covers, and it works extremely well. Actually reminded and provoked the US cover of Heretics of Dune. Strange oval shaped building / shrine / spacecraft. Dragonfly Ornithopter solution, they even sound like desert battered chinooks? Caladanian Ancestral Tombs. That eye roll back for Mentat’s duel operating system. Pieter’s abomination? The emotionally stunted quality to the Harkonnen’s. The…