𝕵𝖔𝖊 has logged 569 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mortality

Mortality

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looking at the World in a New Way: The Making of Tenet

Looking at the World in a New Way: The Making of Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Tour Presents: Lochdown

The Grand Tour Presents: Lochdown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry