Sort by

Joey has logged 48 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goodbye, Columbus

Goodbye, Columbus

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ilana Glazer: The Planet Is Burning

Ilana Glazer: The Planet Is Burning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Luz

Luz

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Falling Down

Falling Down

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Choose Me

Choose Me

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tristana

Tristana

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Baxter

Baxter

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Upgrade

Upgrade

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Terminal Man

The Terminal Man

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry