Sort by

Joshua has logged 2,164 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bring Down The Walls

Bring Down The Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
The Eternal Rainbow

The Eternal Rainbow

1958
×
★★
Edit this entry  
12
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★½
Edit this entry  
12
The Private Life of Don Juan

The Private Life of Don Juan

1934
×
★★½
Edit this entry  
12
And Now Miguel

And Now Miguel

1953
×
★★
Edit this entry  
12
21 Days

21 Days

1940
×
★★
Edit this entry  
12
Big Joys, Small Sorrows

Big Joys, Small Sorrows

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
What Josiah Saw

What Josiah Saw

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Abigail Harm

Abigail Harm

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Pathfinder

Pathfinder

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
I Love You Again

I Love You Again

1940
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Cat's-Paw

The Cat's-Paw

1934
×
★★
Edit this entry  
11
Love Crazy

Love Crazy

1941
×
★★½
Edit this entry  
11
Flower Drum Song

Flower Drum Song

1961
×
★★★
Edit this entry  
11
Stamboul Quest

Stamboul Quest

1934
×
★★
Edit this entry  
11
Panelstory or Birth of a Community

Panelstory or Birth of a Community

1980
×
★★½
Edit this entry  
11
Piccadilly

Piccadilly

1929
×
★★½
Edit this entry  
10
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Good Earth

The Good Earth

1937
×
★★
Edit this entry  
10
China Sky

China Sky

1945
×
★★
Edit this entry  
10
Daughter of the Dragon

Daughter of the Dragon

1931
×
Edit this entry  
10
King of Chinatown

King of Chinatown

1939
×
★★½
Edit this entry  
10
Penthouse

Penthouse

1933
×
★★★
Edit this entry  
10
The World of Suzie Wong

The World of Suzie Wong

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Portrait of Kaye

Portrait of Kaye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Test Pilot

Test Pilot

1938
×
★★½
Edit this entry  
10
Whipsaw

Whipsaw

1935
×
★½
Edit this entry  
09
Resurrection

Resurrection

2022
×
Edit this entry  
09
Step Into Liquid

Step Into Liquid

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Long Walk

The Long Walk

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Horror Stories

Horror Stories

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Little Miss Marker

Little Miss Marker

1980
×
★★½
Edit this entry  
09
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★½
Edit this entry  
09
Sunflower

Sunflower

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Charlie Chan in Honolulu

Charlie Chan in Honolulu

1938
×
★★
Edit this entry  
08
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
Edit this entry  
08
The Letter

The Letter

1929
×
★★
Edit this entry  
08
7 Faces of Dr. Lao

7 Faces of Dr. Lao

1964
×
★★
Edit this entry  
08
Petition

Petition

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

1998
×
★★
Edit this entry  
08
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★
Edit this entry  
07
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★½
Edit this entry  
07
The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

1917
×
★★½
Edit this entry  
07
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★½
Edit this entry  
07
The Vanquishing of the Witch Baba Yaga

The Vanquishing of the Witch Baba Yaga

2014
×
★★
Edit this entry