Highest rated films

  • The Batman

    ★★★★★

  • The Northman

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • X

    ★★★★

  • You Won't Be Alone

    ★★★★

  • Resurrection

    ★★★★

  • Emergency

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • Shoah

    ★★★★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 2,169 Films watched
  • 271.1 Average per month
  • 65.7 Average per week

Milestones

First Film

The Columnist

Jan 1

Most Watched

The Soft Skin

3 times

Mass

3 times

The Black Phone

twice

Resurrection

twice

Hatching

twice

Last Film

Be Pretty and Shut Up!

Aug 13

Genres, countries & languages

Drama
1,460 films
Comedy
451 films
Romance
402 films
Thriller
282 films
Crime
254 films
Documentary
247 films
Action
189 films
Horror
151 films
Mystery
130 films
History
130 films
USA
763 films
France
445 films
Japan
327 films
UK
256 films
Italy
186 films
Germany
150 films
Sweden
95 films
Spain
45 films
Belgium
40 films
Canada
34 films
English
1,245 films
French
440 films
Japanese
340 films
German
205 films
Italian
184 films
Spanish
136 films
Swedish
83 films
Russian
57 films
Chinese
49 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 674 Added 655

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Joshua’s most liked list

Come and See
Chungking Express
Dazed and Confused

Criterion Collection Challenge

I have seen a bunch of these but so many more I have not. They are considered the best of the best. This includes short films as well. As I see them I will list them for my personal quest to see them all!!!

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Don't Kill Me
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

And Now Miguel

Films Joshua watched in 2022

  • Be Pretty and Shut Up!
  • Blow Up of Blow-Up
  • La Balance
  • Cousin, Cousine
  • Phil Tippett: Mad Dreams and Monsters
  • The Black Phone
  • Bring Down The Walls
  • Day Shift
  • The Eternal Rainbow
  • The Freshman
  • The Private Life of Don Juan
  • And Now Miguel
  • 21 Days
  • Big Joys, Small Sorrows
  • What Josiah Saw
  • Araya
  • Abigail Harm
  • Pathfinder
  • I Love You Again
  • The Cat's-Paw
  • Love Crazy
  • Flower Drum Song
  • Stamboul Quest
  • Panelstory or Birth of a Community
  • Piccadilly
  • Resurrection
  • No Direction Home: Bob Dylan
  • The Good Earth
  • China Sky
  • Daughter of the Dragon
  • King of Chinatown
  • Penthouse
  • The World of Suzie Wong
  • Portrait of Kaye
  • Test Pilot
  • Whipsaw
  • Resurrection
  • Step Into Liquid
  • The Long Walk
  • Horror Stories
  • Little Miss Marker
  • Two for the Road
  • Sunflower
  • By the Time It Gets Dark
  • Charlie Chan in Honolulu
  • Gap-Toothed Women
  • The Letter
  • 7 Faces of Dr. Lao
  • Petition
  • Xiu Xiu: The Sent-Down Girl
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • The Sand Pebbles
  • The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West
  • Broken Blossoms
  • The Vanquishing of the Witch Baba Yaga
  • Aatsinki: The Story of Arctic Cowboys
  • Beetle Queen Conquers Tokyo
  • Double Wedding
  • After the Thin Man
  • Thirteen Lives
  • 13 Minutes
  • Constantine: The House of Mystery
  • Prey
  • Belfast
  • Uncharted
  • They/Them
  • The Red Pony
  • Arabesque
  • Donbass
  • Baxter, Vera Baxter
  • All Dogs Go to Heaven
  • A House Divided: Denmark Vessey's Rebellion
  • I've Heard the Mermaids Singing
  • Another Country
  • Peter & the Wolf
  • Mad Dog Morgan
  • Storm Boy
  • My Name Is Gulpilil
  • A Hero Ain't Nothin' But a Sandwich
  • Life Without Dreams
  • Lost Horizon
  • Torn Curtain
  • Silver Streak
  • Ten Canoes
  • Brigadoon
  • Marnie
  • All These Sleepless Nights
  • Jacqueline Susann's Once Is Not Enough
  • M. Butterfly
  • Rouge
  • The Thin Man
  • Wood and Water
  • Year of the Dragon
  • Bone
  • Blue Collar
  • Shadow of a Doubt
  • Touch of Evil
  • Water Lilies
  • Rope
  • Frenzy
  • The Draughtsman's Contract
  • Hangmen Also Die!
  • Maborosi
  • No Home Movie
  • Summertime
  • Out of Life
  • Julia
  • A Taste of Hunger
  • Topside
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Hatching
  • I Lost My Body
  • Recurrence
  • Not Okay
  • Ultrasound
  • The Beatles: Get Back
  • The Rental
  • The Awful Truth
  • The Barbarian Invasions
  • Soylent Green
  • The Leopard
  • Persepolis
  • Love
  • Submarino
  • White Dog
  • Small Change
  • The Wild Child
  • Turning Red
  • The Gray Man
  • Happening
  • All My Friends Hate Me
  • Moloch
  • In America
  • Capernaum
  • Jimmy's Hall
  • Demon Seed
  • The Forbidden Door
  • Studio 666
  • The Slow Hustle
  • Men
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Eureka
  • The Bob's Burgers Movie
  • The Cursed
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Vortex
  • The Wasteland
  • One-Eyed Jacks
  • Umma
  • Prague
  • Breaking Surface
  • Adam's Apples
  • Speak
  • The Black Phone
  • Here Comes Mr. Jordan
  • Ahed's Knee
  • Watcher
  • All or Nothing
  • Paprika
  • Kagemusha
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Wolf's Hole
  • The Image You Missed
  • Zero for Conduct
  • Heartbeats
  • Welcome to the Rileys
  • I Am Wanda
  • Man of the West
  • A Kiss Before Dying
  • Shakedown
  • Ring of Fire: The Emile Griffith Story
  • Matilda
  • Flux Gourmet
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • The Young Girls Turn 25
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Minamata
  • The Bravados
  • Tigrero: A Film That Was Never Made
  • Gold
  • Foreign Intrigue
  • The Song of Bernadette
  • Incantation
  • Growing Up Female
  • Lure of the Wilderness
  • The Souvenir: Part II
  • Joyce at 34
  • It Happens to Us
  • Land Makar
  • Iba N’Diaye
  • The Snows of Kilimanjaro
  • Party Girl
  • Parallel Mothers
  • Killer of Sheep
  • Broken Drum
  • State Fair
  • Twelve O'Clock High
  • Black Widow
  • Niagara
  • Bone Tomahawk
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • The Harder They Fall

See all 2,169

World map

Highly rated films Joshua is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Top Gun: Maverick
  • The Quiet Girl
  • Aftersun
  • Nope
  • Alcarràs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more