Julia has logged 29 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
10 Years

10 Years

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
About Alex

About Alex

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Edit this entry  
07
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Paperman

Paperman

2012
×
★★
Edit this entry  
07
The Lady and the Reaper

The Lady and the Reaper

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
XX

XX

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry