Sort by

johnny has logged 259 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
1917

1917

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
CHiPS

CHiPS

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Offside

Offside

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Incase of Blood

Incase of Blood

×
Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry