RSS feed for John Irwin

John Irwin has logged 373 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
Edit this entry  
10
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
Edit this entry  
09
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
Edit this entry  
08
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moons Pool

Moons Pool

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Duellists

The Duellists

1977
×
Edit this entry  
01
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Highway Patrolman

Highway Patrolman

1991
×
Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
Edit this entry  
17
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Matador

Matador

1986
×
Edit this entry  
16
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
16
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Valiant Ones

The Valiant Ones

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
09
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
Edit this entry  
08
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
01
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry