Sort by

John has logged 326 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bill

Bill

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★½
Edit this entry  
27
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry