Sort by

John has logged 32 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Control

Control

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
26
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenacious D in Post-Apocalypto

Tenacious D in Post-Apocalypto

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rock

Rock

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Letter to Brezhnev

Letter to Brezhnev

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry