Sort by

John has logged 605 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown

I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
½
Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry