Sort by

John has logged 694 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
19
Predators

Predators

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
RKO 281

RKO 281

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★½
Edit this entry