Sort by

John has logged 196 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Win It All

Win It All

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Goodbye Place

The Goodbye Place

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Primal

Primal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnus

Magnus

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stolen

Stolen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Knowing

Knowing

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry