johnbentley has logged 168 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trance

Trance

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saw

Saw

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry