Sort by

john has logged 633 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Xiao Kang

Xiao Kang

2015
×
Edit this entry  
20
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
½
Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Money: Vol. 1

Dirty Money: Vol. 1

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Death Note

Death Note

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Runaway

Runaway

2010
×
Read prior review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
13
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beats

Beats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry