• Spotlight

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Everest

    ★★★½

  • The Wave

    ★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

  • The Gift

    ★★★

  • Irrational Man

    ★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • Jurassic World

    ★★

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★★

  • Mustang

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Spy

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★½

  • Man Up

    ★★★½

  • Southpaw

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★

  • Night Owls

    ★★★

  • The Invitation

    ★★★½

  • Accidental Love

    ★½

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ★★★★½

  • Queen of Earth

    ★★★★

  • 45 Years

    ★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★½

  • Dope

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★

  • The End of the Tour

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Into the Woods

    ★★½

  • Paddington

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★½

  • St. Vincent

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★

  • Playing It Cool

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Before We Go

    ★★★

  • Cake

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • While We're Young

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Tales of the Grim Sleeper

    ★★★

  • 99 Homes

    ★★★½

  • Wild

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Gemma Bovery

    ★★½

  • The One I Love

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Mommy

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • Breathe

    ★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★½

  • The Fault in Our Stars

    ★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★