Sort by

Adam has logged 400 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Read the review Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry