Adam has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Sunburnt Christmas

A Sunburnt Christmas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Remo Williams: The Adventure Begins

Remo Williams: The Adventure Begins

1985
×
Read the review Edit this entry  
29
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disappearing Acts

Disappearing Acts

2000
×
Edit this entry  
26
My Fellow Americans

My Fellow Americans

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Species II

Species II

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Cool World

Cool World

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Relic

Relic

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Second Civil War

The Second Civil War

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry