RSS feed for John
  • The Last Dance

    ★★★★

  • Good Vibes at the Iowa State Fair

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★★

  • Capital

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Skywatch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

  • Anima

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Bob Emergency

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Fighting in the Age of Loneliness

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • Like Father

    ★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Bao

    ★★★★

  • Technophobia

    ★★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★

  • The Bookmaker

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Zion

    ★★★½

  • Fauve

    ★★★½

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★★

  • Icarus

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Creep 2

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★

  • The Emoji Movie

    ½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Wish Upon

    ½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • In a Heartbeat

    ★★★★

  • Dear Basketball

    ★★★½

  • Logan

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Backstory

    ★★★½

  • Moana

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Sing

    ★★

  • i thot i wuz free

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Nerve

    ★★½

  • Now You See Me 2

  • This House Has People in It

  • Zootopia

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★

  • Screenagers

    ★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Joy

    ★★★

  • The Flight Before Christmas

    ★★