Sort by

JohnHell has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clockers

Clockers

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Edit this entry  
06
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
26
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★½
Edit this entry  
20
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry