Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Artifice Girl

The Artifice Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Island at the Top of the World

The Island at the Top of the World

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
30
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
F9

F9

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Richard III

Richard III

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Last Sentinel

Last Sentinel

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry