John has logged 77 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Coldest Game

The Coldest Game

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Messenger

The Messenger

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Escape Room

Escape Room

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Queen of Ireland

The Queen of Ireland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frantic

Frantic

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
General Magic

General Magic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Starfish

Starfish

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Black '47

Black '47

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creed II

Creed II

2018
×
★★
Read the review Edit this entry