Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Man Up

    ★★★★

  • Spy

    ★★★½

  • Dope

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 7.7 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

Jan 4

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Jurassic World

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

Cast Away

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
37 films
Action
34 films
Thriller
29 films
Adventure
28 films
Comedy
27 films
Sci Fi
23 films
Crime
12 films
Romance
10 films
Mystery
9 films
Music
6 films
USA
79 films
UK
20 films
France
5 films
Australia
4 films
Czechia
2 films
Canada
2 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
New Zealand
2 films
English
85 films
Spanish
2 films
Chinese
1 film
Korean
1 film
Swedish
1 film
Hungarian
1 film
French
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

John’s most liked review

The Price of Desire

The Price of Desire

The Price of Desire was the opening film of this year's Dublin International Film Festival. And it took every ounce of my strength not to walk out of this 'gala event'. I haven't been so angry at a film in a long time. I was actually sitting in the cinema,…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Pyramid
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Price of Desire

Films John watched in 2015

  • Cast Away
  • It's a Wonderful Life
  • Paper Towns
  • Die Hard
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The End of the Tour
  • Jurassic World
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Teen Wolf
  • Macbeth
  • The Hunt for Red October
  • Spectre
  • Terminator Genisys
  • Appropriate Behavior
  • Tomorrowland
  • The Martian
  • Children of Men
  • Man Up
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • What We Do in the Shadows
  • Unfriended
  • Dope
  • Young Adult
  • Pitch Perfect 2
  • Bring It On
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Short Term 12
  • Nightcrawler
  • Insurgent
  • Inside Out
  • Amy
  • 7 Days in Hell
  • Spy
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Jurassic World
  • Black Coal, Thin Ice
  • Watchmen
  • This Is 40
  • Mad Max: Fury Road
  • We Need to Talk About Kevin
  • Kingsman: The Secret Service
  • Snowpiercer
  • Ballet 422
  • Mad Max: Fury Road
  • Furious 7
  • The DUFF
  • Mad Max 2
  • In a World...
  • Apocalypse Now
  • Showrunners: The Art of Running a TV Show
  • Psycho
  • Cobain: Montage of Heck
  • Divergent
  • Paddington
  • Wild Tales
  • Layer Cake
  • Casino Royale
  • Blow Out
  • The Pyramid
  • The Price of Desire
  • Black Sea
  • Predators
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • It Follows
  • Friday Night Lights
  • White God
  • The Goat
  • Silver Linings Playbook
  • Groundhog Day
  • The Fighter
  • The Riot Club
  • Murder She Said
  • Wild Card
  • Force Majeure
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Big Hero 6
  • Coherence
  • Ex Machina
  • Warrior
  • Pitch Perfect
  • John Wick
  • Intacto
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Poltergeist
  • Whiplash
  • Contempt
  • Blue Ruin
  • Toy Soldiers
  • Cube
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

World map

Highly rated films John is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Highly rated with John’s friends Patron

  • World of Tomorrow
  • The Empire Strikes Back
  • Pitch Perfect
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • Jurassic Park
  • Inherent Vice
  • Carol
  • Anomalisa
  • Inside Out
  • Nightcrawler
  • The Hateful Eight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Room
  • The End of the Tour
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Creed
  • Tangerine
  • Phoenix
  • Sicario
  • What We Do in the Shadows
  • Mad Max 2
  • Amy
  • Spotlight
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Creep
  • It Follows
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ex Machina
  • Return of the Jedi
  • The Duke of Burgundy
  • Mistress America
  • Love & Mercy
  • Dear White People
  • The Guest
  • Brooklyn
  • The Gift
  • Queen of Earth
  • The Big Short
  • Cinderella
  • Blackhat
  • Bridge of Spies
  • The Martian
  • Unfriended
  • Pitch Perfect 2
  • While We're Young
  • Fast Five
  • Cobain: Montage of Heck
  • Force Majeure
  • Kingsman: The Secret Service
  • Magic Mike XXL
  • Slow West
  • Steve Jobs
  • Furious 7
  • Trainwreck
  • A Most Violent Year
  • The Walk
  • Selma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more