Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Ocean's Thirteen

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Equalizer

    ★★★★

  • Gosford Park

    ★★★★

  • Duck, You Sucker

    ★★★★

  • Man Up

    ★★★★

  • Black '47

    ★★★★

  • The Queen of Ireland

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★½

  • Casino

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 6.4 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

The Music Box

Jan 13

Most Watched

Aquaman

twice

The Hunt for Red October

twice

Last Film

Crawl

Dec 27

Genres, countries & languages

Thriller
27 films
Action
25 films
Drama
23 films
Comedy
18 films
Adventure
17 films
Crime
17 films
Sci Fi
14 films
Mystery
11 films
Horror
10 films
Documentary
8 films
USA
67 films
UK
13 films
Canada
7 films
France
5 films
Italy
3 films
Ireland
3 films
Poland
3 films
China
2 films
Belgium
2 films
Spain
2 films
English
75 films
Italian
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

John’s most liked review

Triple Frontier

Triple Frontier

★★½

This was a bit of a mess.

On the plus side, this is a gorgeous looking film and the action set-pieces are confidently shot. They're tight and punchy and feel weirdly post-Call of Duty: Modern Warfare sort of way and this is the kind of shit I love and could…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

IO
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Messenger
Average weighted rating:

2.6

Films John watched in 2019

  • Crawl
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Bad Day at Black Rock
  • Casino
  • The Irishman
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Coldest Game
  • The King
  • Den of Thieves
  • Vivarium
  • Event Horizon
  • Always Be My Maybe
  • Joker
  • Shutter Island
  • Duck, You Sucker
  • Runaway Train
  • The Messenger
  • The Shawshank Redemption
  • Escape Room
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Beverly Hills Cop
  • The Queen of Ireland
  • Gosford Park
  • Spider-Man: Far From Home
  • Frantic
  • Yesterday
  • Three Identical Strangers
  • The Mummy
  • Oblivion
  • The Equalizer
  • Rocketman
  • Long Shot
  • The Dead Zone
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • General Magic
  • Police Academy
  • Ocean's Thirteen
  • Inglourious Basterds
  • Starfish
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • 21 Jump Street
  • When Harry Met Sally...
  • Jaws
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Midsommar
  • Deadwood: The Movie
  • Murder Mystery
  • Black '47
  • Ronin
  • Creed II
  • Booksmart
  • John Wick
  • Bad Times at the El Royale
  • Fighting with My Family
  • Avengers: Endgame
  • Widows
  • Without a Paddle
  • The Fugitive
  • Aquaman
  • Man Up
  • Scanners
  • Aquaman
  • Free Solo
  • Triple Frontier
  • Captain Marvel
  • The Hunt for Red October
  • Await Further Instructions
  • The Hunt for Red October
  • Ant-Man and the Wasp
  • After the Screaming Stops
  • Sahara
  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski
  • Pitch Perfect
  • Prospect
  • IO
  • Fyre
  • The Music Box

World map

Highly rated films John is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more