John has logged 193 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Risen

Risen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry