johnmark317 has logged 208 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★
Edit this entry  
07
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Speak

Speak

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
06
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry