RSS feed for johnmark317
  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    This movie took such a weird, unexpecting turn.

  • Sorry We Missed You

    Sorry We Missed You

    ★★★★½

    I think the realism in this one just got to me, i will definitely watch more stuff by Ken Loach

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★½

    Okay, not going to lie, it's a cool, funny movie

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    I really tried to like this movie, but i couldn't.
    The acting was good, so was the cinematography, but i felt that the movie was a little bit too long and predictable maybe?

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★

    The fact that this movie is based on a true story amazes me even more, this movie is definitely not for everyone, but i had a blast and i haven't laughed like this in a long time.
    75/100

  • A Sister

    A Sister

    ★★★★

    Those 15 minutes flew by so quickly

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

    "There's no one in the whole world like you, and i like you just the way you are"

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Wow... just wow

  • Detachment

    Detachment

    ★★★★½

    “You may see me, but I’m hollow”

  • Rampage

    Rampage

    ★★★

    A movie with a powerful message, too bad the acting and production quality is terrible.
    3/5 for the effort and the message.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★★

    This movie has also been on my watchlist for a very long time and i am very happy i did watch it. 
    Just thinking this is a based on a true story makes this movie even better, it has a very good plot twist in my opinion. If you haven't seen this movie i would totaly recommend it, probably one of my top 10 movies of all time.
    But oh well everyone has a different taste, but if you like identity fraud and such this is a go to movie for you!

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★½

    After having this movie on my watchlist for a very long time and kept delaying it, i finally watched it, i loved it, it had my emotions going into a rollercoaster, the comedy in this movie is hilarious, great acting, great cast
    overall a great funny/sad movie.