Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Johnny Cullen

Johnny Cullen

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Johnny
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Johnny’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • A Date for Mad Mary

    A Date for Mad Mary 2016

    ★★★ Watched by Johnny Cullen 30 Jul 2022

    Seána Kerslake.

    That's it. That's the review. She's fantastic here.

  • Columbus

    Columbus 2017

    ★★★★★ Rewatched by Johnny Cullen 27 Jul 2022

    God I love this movie so much.

    I *needed* this movie again so much right now. That's no hyperbole or exaggeration either.

  • Skyfall

    Skyfall 2012

    ★★★★½ Watched by Johnny Cullen 15 Jul 2022

    Still Craig’s best Bond film.

  • Zero Dark Thirty

    Zero Dark Thirty 2012

    ★★★★ Rewatched by Johnny Cullen 12 Jul 2022

    Now I'm much older and 0.05 percent wiser, seeing this for the first time since watching it in the cinema in 2013, the torture stuff really takes half a star from when I first rated it on here.

    But this is still, for me, Jessica Chastain's best movie. And some of the cinematography is on point.

    (And as always, fuck Chris Pratt)

  • Miss Sloane

    Miss Sloane 2016

    ★★½ Watched by Johnny Cullen 26 Jun 2022

    Very prevalent to be watching this as of late. And yet, the abrupt ending of it really is its undoing, no matter how good Jessica Chastain is in this.

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★★ Watched by Johnny Cullen 24 Jun 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Really wish I hadn’t gone into a trending Derry Girls topic on Twitter which ended up spoiling myself on Liam Neeson coming back.

    Otherwise, this was half-decent. If done right, I’d be down for a second season.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections 2021

    ★★ Added by Johnny Cullen

    ...it's better than The Matrix Revelations at least.

    But that's still faint praise.

  • The Post

    The Post 2017

    ★★★½ Watched by Johnny Cullen 17 Jun 2022

    "You know what my husband said about the news? He called it the first rough draft of history."

  • Sully

    Sully 2016

    ★★★ Watched by Johnny Cullen 15 Jun 2022

    We deserve more wingmen (pun intended somewhat) like Aaron Eckhart’s character.

  • Buffaloed

    Buffaloed 2019

    ★★★★ Watched by Johnny Cullen 08 Jun 2022

    "WHO WANTS TO TALK...ABOUT MONEY!?"

    (Zoey Deutch does)

    This was great.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★½ Watched by Johnny Cullen 06 Jun 2022

    Wait a minute. How did this happen? I'm smarter than this.

    (Obi-Wan Kenobi on Disney+, that's what happened)

  • Lady Bird

    Lady Bird 2017

    ★★★★★ Rewatched by Johnny Cullen 05 Jun 2022

    Two years ago during the early stages of lockdown, me and a friend-who-I-don't-know-if-she-is-a-friend-anymore-or-not talked on Discord VC of Lady Bird. I won't elaborate specifically on what me and her talked about - other than telling me to check out Portrait of a Lady on Fire ("Johnny, it's a hella queer film," she said, even though anytime I think of it, I not only think of what she said to me, but I oddly think of Saoirse Ronan in it even…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

4
  • derry girls
  • greta gerwig
  • lady bird
  • saoirse ronan
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.