RSS feed for Johnny

Johnny has logged 40 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Family Business

Family Business

1984
×
Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Season of the Devil

Season of the Devil

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Angel

Angel

1957
×
Edit this entry  
19
Nymphlight

Nymphlight

1957
×
Read the review Edit this entry  
19
Gnir Rednow

Gnir Rednow

1956
×
Edit this entry  
19
A Legend for Fountains

A Legend for Fountains

1957
×
Edit this entry  
19
The Aviary

The Aviary

1955
×
Edit this entry  
19
Centuries of June

Centuries of June

1956
×
Edit this entry  
19
Children's Party

Children's Party

1938
×
Edit this entry  
19
The Midnight Party

The Midnight Party

1938
×
Edit this entry  
19
Cotillion

Cotillion

1938
×
Edit this entry  
19
Rose Hobart

Rose Hobart

1936
×
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prison Images

Prison Images

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rat Life and Diet in North America

Rat Life and Diet in North America

1968
×
Read the review Edit this entry  
11
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manhattan One Two Three Four

Manhattan One Two Three Four

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★½
Read the review Edit this entry