JohnRPark has written 12 reviews for films rated ★★ .

  • Empire of Light

    Empire of Light

    ★★

    Some good ideas but the movie just didn’t gel. 

    If you want to watch a movie about the love of film watch Cinema Paradiso instead.

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★

    It’s a total mess.

  • Roald Dahl's Matilda the Musical

    Roald Dahl's Matilda the Musical

    ★★

    I gave this a chance because of my nostalgia for the Devito version and good word of mouth of the Broadway musical. 

    It’s a sickly sweet musical with unmemorable songs with just Revolting Children being the stand out. I also didn’t like the changes that have been made to the story with the inclusion of the librarian.

    Plus points would be Emma Thompson who is a fantastic Trunchball. Scary, intimidating and funny up there with the Pam Ferris version. 

    If you want to watch a Matilda movie just stick with the Danny Devito version.

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★

    Better than the second movie but that’s not saying much.

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★

    If your a fan of the video games you will be extremely disappointed.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★

    I just don’t understand why this needed to be remade. 

    If Steven Spielberg wanted to do a musical I wish he had done something new.

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★

    Way too many villains with James Franco’s Green Goblin being the worst. After the amazing job of building up to Franco becoming Green Goblin in Spider-man 2 it was a huge letdown in the third movie. Rubbish costume, poor performance and a weird amnesia storyline ruined the character.

  • Candyman

    Candyman

    ★★

    The sections with the Candyman was great. Scary and intimidating but everything was quite poor. The forced in Social Justice elements did not work.

    Uninteresting characters with terrible dialogue and cringeworthy acting that was tough to watch. 

    The flashing in the third act nearly blinded me.

    I would not recommend this. ☹️

  • The Holy Mountain

    The Holy Mountain

    ★★

    I thought it was absolutely disgusting!

    I really wanted to like it but I fucking hated it!

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★

    The NPC idea had so many plot holes it was infuriating. Ryan Reynolds tries his best to make this work but most of the jokes are just not funny. The security Guard was such an irritating character. I cannot reccomend this.

  • Home Alone 3

    Home Alone 3

    ★★

    Home alone 3 was one of those movies that I loved as a child. But now as an adult I see just how ridiculous the plot is. (Why didn’t the criminals just go around to all the houses asking If they had the toy car?)

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★

    Very Hit and Miss. The parts with Jude Law and Cameron Diaz show their great chemistry together. But Kate Winslet and Jack Black parts just didn’t work for me.