Sort by

John has logged 483 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Be Water

Be Water

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
How Bruce Lee Changed the World

How Bruce Lee Changed the World

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Grandmaster & The Dragon: William Cheung & Bruce Lee

The Grandmaster & The Dragon: William Cheung & Bruce Lee

2009
×
★★
Edit this entry  
25
Legacy of the Dragon

Legacy of the Dragon

2001
×
★★
Edit this entry  
25
Bruce Lee: A Warrior's Journey

Bruce Lee: A Warrior's Journey

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
The Tale of the Dragon: The Story of Bruce Lee

The Tale of the Dragon: The Story of Bruce Lee

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lees: Action Speaks Louder

The Lees: Action Speaks Louder

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
The Curse of the Dragon

The Curse of the Dragon

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Bruce Lee: In His Own Words

Bruce Lee: In His Own Words

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
Bruce Lee: The Man and the Legend

Bruce Lee: The Man and the Legend

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Game of Death Redux

Game of Death Redux

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
His Name Was Arthur Leigh Allen

His Name Was Arthur Leigh Allen

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
This Is the Zodiac Speaking

This Is the Zodiac Speaking

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry