Sort by

John has logged 67 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Under Pressure: Making 'The Abyss'

Under Pressure: Making 'The Abyss'

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kurosawa: The Last Emperor

Kurosawa: The Last Emperor

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Akira Kurosawa: The Epic and the Intimate

Akira Kurosawa: The Epic and the Intimate

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A. K.

A. K.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Edit this entry  
25
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scandal

Scandal

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

Cleanin' Up the Town: Remembering Ghostbusters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry