RSS feed for Gio
  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★½

    jean grey school

  • Blue (To You, and You Alone)

    Blue (To You, and You Alone)

    ★★★½

    this unexpectedly got me pretty emotional goddamn pat 😖

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★

    me and the guys screwing up the x-men timeline

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

    i know everyone already circle jerks the hell out of this movie so uh i’m gonna circle jerk it more

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★★★

    THIS MOVIE IS SO GOOD IM IN LOVE

  • X-Men: The Last Stand

    X-Men: The Last Stand

    ★★★½

    this movie isn’t even that bad

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Peter ❤️ MJ

  • X2

    X2

    ★★★½

    “just curious how much time do we have left?”

    “40 min”

    *3 hours later*

    “how much time do we have left?”

    “30 min”

    😐

  • X-Men

    X-Men

    ★★★

    when i was a kid i thought the x-men were literally just a singular x-man because i was illiterate

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    “So back to the future is a bunch of bullshit?”

    can we just kill Biff


    “roads? where we’re going we don’t need roads”

    *the delorean just starts levitating*

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    *Come and Get Your Love by Redbone starts playing*
    Quill starts dancing and singing along to Come and Get Your Love by Redbone
    “So he’s an idiot”
    “yeah”

    never ceases to make me emotional

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    josh trank