• Zero Dark Thirty

    Zero Dark Thirty

    ★★★★

    You have to really be intellectually dishonest to watch this and think it’s pro-torture or nationalistic propaganda. Kathryn Bigelow understands that depiction doesn’t equal  endorsement. The objective of the film is to depict this moment in history through the lens of the American perspective. There is no sugarcoating the ugliness of everything that was involved.

  • Outlaw King

    Outlaw King

    ★★★★

    This is honestly one of, if not the best, historical period piece films I’ve ever seen. The attention to detail, the convincing accents, great performances, gorgeous wide angle shots, this movie fires on all cylinders. The action is so visceral, you get a sense even of the weight of swords in the hands of combatants as the heavy metal arms clash violently in the air. Scotland is so beautiful.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    Not a good movie. And I use the word “movie” loosely.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    Elizabeth Olsen please hex me

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★

    Great premise, great visuals, extremely disturbing in parts, fantastic soundtrack. Unfortunately, it suffers from completely forgettable characters that serve virtually no purpose other than to stand in the scenes.

  • Troy

    Troy

    ★★★★

    Achilles, soaked in blood, hails the legions of Greece from atop a desecrated temple. 


    “Achilles! Achilles!”

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

    It’s the only Star Wars sequel worth a damn, the only one worth revisiting. Kylo Ren is the highlight, a fantastic character. The plot is derivative of A New Hope but at least it respects the legacy of Star Wars unlike the films that followed.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    After the largely disappointing sequel trilogy, this film is quite good in comparison. George Lucas successfully conveys the pathos of the fall of the Jedi. The political intrigue is legitimately fascinating. It’s actually beautifully done in a Classical Greek tragedy sort of way.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    Second viewing, bumped the score up to 5 stars. It’s such a pleasure to watch, like if David Fincher directed a Batman movie. Beautifully shot and intelligently written.

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★★

    When you’re Tom Cruise you can just walk into the ladies room and nobody will bat an eye.

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    “Never rat on your friends, and always keep your mouth shut”

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Psycho-mythological nautical horror-comedy. Somehow even better than The Witch, and that was a masterpiece.