RSS feed for John
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Wrong

Wrong

2012
×
Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
One Chance

One Chance

2013
×
Edit this entry  
18
The Internship

The Internship

2013
×
★½
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
White House Down

White House Down

2013
×
Edit this entry  
24
Paranoia

Paranoia

2013
×
Edit this entry  
24
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★½
Edit this entry  
23
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Edit this entry  
22
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
Edit this entry  
21
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Parker

Parker

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
21 & Over

21 & Over

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Trance

Trance

2013
×
Edit this entry  
22
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
½
Edit this entry  
17
The Croods

The Croods

2013
×
★½
Edit this entry  
12
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
After Earth

After Earth

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry