• The Ref

    The Ref

    ★★

    I feel like I’ve known six or seven people in my life that think this movie the bee’s knees but I had never watched it because I vaguely remember some old MTV ads where a seemingly coked up Dennis Leary yells at 1992’s teens about how too many people are vegetarians these days and says “Cindy Crawford hubba hubba” and taunts Michael Stipe for doing art or whatever and it just didn’t seem like my thing. I was right. I…

  • A Fish Called Wanda

    A Fish Called Wanda

    ★★★★

    Calling this movie a “comedy classic” and putting it on without giving a Kevin Kline cum face trigger warning is not something you should do to a group of friends.

  • Devotion

    Devotion

    ★★★

    This one had a Jonas in it! I’m not sure which one because I’m pretty bad at the game Guess Which Jonas ™️. I always guess “Toby Jonas”. Anyway good for him! Look out ladies! He’s at least a double threat!

  • Jeff, Who Lives at Home

    Jeff, Who Lives at Home

    ★★★★

    I saw this in 2011 and loved it but I also know that 2011 me was a twenty something who watched a lot of Entourage and therefore is not to be trusted with film recommendations. That idiot turned out to be right because this is a delightful little thing. Jason Segel and Susan Sarandon are predictably likable and Ed Helms has played 15 different characters that I hated in different ways and this is a testament to his talents. I…

  • The Fly

    The Fly

    ★★★★★

    I think the most important thing in the horrific body transformation sub genre is pacing and this movie is the gold standard for how these things should escalate. Also, if you watch it knowing that Geena Davis and Jeff GoldBlum were an actual romantic couple during filming, the unavoidable images of these two gangly angels fucking will be a solid bonus.

  • Funny People

    Funny People

    ★★★★

    Too long! …That’s what your mom said last night.

    (Your mom and I were listening to the long version of Rapper’s Delight and we’d just gotten to that verse about eating shitty food at a dinner party)

  • The Scout

    The Scout

    ★★★

    I’ve always said that a sports movie’s protagonist shouldn't be the unnaturally (and downright unbelievably) talented player struggling with his mental health in the face of intense and immediate pressure, but the condescending middle aged gatekeeper who is exploiting him for personal gain.

  • Disenchanted

    Disenchanted

    ★★★★

    To our great surprise and delight, Amy Adams has joined Willem Dafoe and Andy Serkis in the pantheon of actors who have had a full-on conversation with the evil part of their psyche.

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★½

    I saw this with my cousin and afterwards he said “I like movies and that seemed like a pretty good one”. I think that about sums it up. I am in a romantic relationship with capital ‘C’ Cinema so I dug the hell out of it but I wouldn’t blame anyone for not being into watching Spielberg masturbating all over the screen to Tony Kushner’s mythologizing of his life. To each their own!

  • The Wonder

    The Wonder

    ★★★★½

    I thought this was tonally similar to Power of the Dog but if Power of the Dog had Kirsten Dunst’s character periodically turning to the camera and saying things like “Hi. It’s me famous actor Kirsten Dunst. Just saying hi and wondering if you’re getting all of this… you know on a thematic level? You should have probably been taking notes!”

  • I Want You Back

    I Want You Back

    ★★★★½

    Stop saying there are no good rom coms these days when there’s this absolute banger a mere 126 scrolls through your third favorite streaming service.

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    Back in the 1980’s our moms and dads really used to just watch office-set action movies without any butt plugs or hot dog fingers or anything!