RSS feed for Dave

Dave has logged 292 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Edit this entry  
27
The Tall T

The Tall T

1957
×
Edit this entry  
26
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
24
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
Edit this entry  
18
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
12
State of Siege

State of Siege

1972
×
Edit this entry  
11
U Turn

U Turn

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
Run All Night

Run All Night

2015
×
Edit this entry  
10
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
Edit this entry  
05
The Return of the Man from U.N.C.L.E.: The Fifteen Years Later Affair

The Return of the Man from U.N.C.L.E.: The Fifteen Years Later Affair

1983
×
Edit this entry  
04
Carlos

Carlos

2010
×
Edit this entry  
03
Eden

Eden

2014
×
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read prior review Edit this entry  
26
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
Read the review Edit this entry  
25
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
Edit this entry  
25
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thrilla in Manila

Thrilla in Manila

2008
×
Edit this entry  
23
Chasing Tyson

Chasing Tyson

2015
×
Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
Edit this entry  
19
Spy Game

Spy Game

2001
×
Edit this entry  
19
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
Read the review Edit this entry  
19
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
Edit this entry  
18
The Rusty Knife

The Rusty Knife

1958
×
Edit this entry  
18
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
Edit this entry  
13
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
Edit this entry  
12
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
11
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
Edit this entry  
07
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Frankenstein Unbound

Frankenstein Unbound

1990
×
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Edit this entry