RSS feed for Dave

Dave has logged 45 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Locket

The Locket

1946
×
Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
24
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
Edit this entry  
21
Marnie

Marnie

1964
×
Edit this entry  
18
Conflict

Conflict

1945
×
Edit this entry  
18
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
Edit this entry  
18
99 River Street

99 River Street

1953
×
Edit this entry  
17
Chisum

Chisum

1970
×
Edit this entry  
17
The Train Robbers

The Train Robbers

1973
×
Edit this entry  
16
The Moth Diaries

The Moth Diaries

2011
×
Edit this entry  
16
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
Edit this entry  
15
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
Edit this entry  
12
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
Edit this entry  
11
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Vixen!

Vixen!

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Passion

Passion

1954
×
Edit this entry  
08
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
Edit this entry  
04
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mirage

Mirage

1965
×
Edit this entry  
03
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Female Vampire

Female Vampire

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Susan Slade

Susan Slade

1961
×
Read the review Edit this entry  
02
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
Edit this entry