Dave has logged 675 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Endless Desire

Endless Desire

1958
×
Edit this entry  
27
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
Edit this entry  
27
Pool of London

Pool of London

1951
×
Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
24
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Gemini

Gemini

2017
×
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dark City

Dark City

1950
×
Edit this entry  
19
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cyberpunk

Cyberpunk

1990
×
Edit this entry  
18
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Gumshoe

Gumshoe

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Any Number Can Win

Any Number Can Win

1963
×
Edit this entry  
16
The Damned

The Damned

1947
×
Edit this entry  
15
Alias Nick Beal

Alias Nick Beal

1949
×
Edit this entry  
13
Panic

Panic

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Framed

Framed

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Avengers

The Avengers

1998
×
Edit this entry  
06
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Two O'Clock Courage

Two O'Clock Courage

1945
×
Edit this entry  
02
The Devil Strikes at Night

The Devil Strikes at Night

1957
×
Edit this entry  
01
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
Edit this entry  
01
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Casper's Halloween Special

Casper's Halloween Special

1979
×
Edit this entry  
31
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
Edit this entry  
31
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
Edit this entry  
30
Jigoku

Jigoku

1960
×
Edit this entry  
28
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
Edit this entry  
28
Corridor of Mirrors

Corridor of Mirrors

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sarah Cooper: Everything's Fine

Sarah Cooper: Everything's Fine

2020
×
½
Edit this entry  
26
New Blood

New Blood

2002
×
★★★★
Edit this entry