Dave has logged 63 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sacco & Vanzetti

Sacco & Vanzetti

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Return to Macon County

Return to Macon County

1975
×
Edit this entry  
31
Macon County Line

Macon County Line

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cannonball Run II

Cannonball Run II

1984
×
½
Edit this entry  
30
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pride and Vengeance

Pride and Vengeance

1967
×
Edit this entry  
28
Brothers Blue

Brothers Blue

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Johnny Hamlet

Johnny Hamlet

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
Edit this entry  
26
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
Edit this entry  
25
Fathom

Fathom

1967
×
Edit this entry  
25
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Death of a President

Death of a President

1977
×
Edit this entry  
24
The Specialists

The Specialists

1969
×
Edit this entry  
24
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dead Pigeon On Beethoven Street

Dead Pigeon On Beethoven Street

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Street Law

Street Law

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Stone Killer

The Stone Killer

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Plot of Fear

Plot of Fear

1976
×
Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
One Way or Another

One Way or Another

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Edit this entry  
17
The New Centurions

The New Centurions

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Blue Knight

The Blue Knight

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sam Peckinpah: Man of Iron

Sam Peckinpah: Man of Iron

1993
×
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Man on Fire

Man on Fire

1987
×
Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
½
Edit this entry  
13
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
Edit this entry  
12
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bu su

Bu su

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Capone

Capone

2020
×
Edit this entry  
11
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Edit this entry  
11
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
Edit this entry