Joe has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Birdy the Mighty

Birdy the Mighty

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Akudama Drive

Akudama Drive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Patlabor: The Mobile Police

Patlabor: The Mobile Police

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fatman

Fatman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Made in Abyss: Wandering Twilight

Made in Abyss: Wandering Twilight

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Planetes

Planetes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tron

Tron

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Legend of Hei

The Legend of Hei

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Read the review Edit this entry