Sort by

jolie has logged 174 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Six Feet Under: In Memoriam

Six Feet Under: In Memoriam

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monster High: Haunted

Monster High: Haunted

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Edit this entry  
24
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★½
Edit this entry  
24
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry